Архангелова задушница е сред най-светлите и значими моменти в православния календар. Тази церемония, известна също като Рангелова задушница, се отбелязва винаги в съботата преди Архангеловден, който този път ще бъде на 2 ноември. На този ден вярващите се събират, за да почетат паметта на своите близки, които вече са напуснали този свят.
В духа на традицията трапезата, приготвена в памет на починалите, трябва да включва седем различни ястия. Важно е в менюто да попаднат и любимите храни на починалия, за да се предположи, че те „усещат“ благословията, изсипвана в предстоящите пости преди Коледа.
На всяка трапеза, закачена в ритуала, се отделя първата хапка храна, която се оставя на земята, а първата чаша вино се излива като знак на почит, без да се консумира. При този ритуал се произнасят думите „Бог да прости“ и се изговаря името на покойния, в неговата чест се правят и подавки, които целят да опростят греховете на мъртвия и да помогнат за спокойствието на душата му. Тази храна не се раздава само на близки, а и на непознати, които могат да я получат на гробищата.
Когато говорим за ястията, които включваме в подавките, те обикновено съдържат жито, пита и вино, символизиращи възкресението на Христос, неговата плът и кръв. Хлябът може да бъде постен или с добавка на сирене, в зависимост от местните традиции. Освен задължителните елементи, хората добавят разнообразие от плодове, бисквити, вафли, сладки, както и месо – агнешко или пилешко. В някои региони е обичайно да включват и салам или топено сирене.
Ето няколко рецепти, които можете да подготвите, за да почетете паметта на обичните си починали:
Продукти: Прясна мая – 20 г, топла вода – 400 мл, захар – 1 с.л., зехтин – 2 с.л. (или олио), лимонов сок – 1 ч.л. (или оцет), сол – 1 с.л., брашно – около 800 г.
Захарен сироп: захар – 1 с.л., вода – 1 с.л., зехтин – няколко капки (или олио).
Приготвяне: В купа натрошете маята, добавете захарта и 200 мл топла вода, разбъркайте, за да се разтвори. Покрийте с фолио и оставете да шупне. В по-голям съд пресявате брашното и оформяте кладенче. Добавете солта, зехтина, лимоновия сок, останалото количество топла вода и шупналата мая, после замесете тесто. Оставете тестото да втасва, след което оформете топчета и ги подредете в тава за печене. Печете на 180 градуса около 20 минути.
Продукти: Жито – 500 г, орехи – 1 чаша, бисквити – 500 г, лимонова кора – 1 с.л., пудра захар – 1 чаша.
Приготвяне: Накиснете житото в хладка вода с щипка сол за няколко часа. Варете го на слаб огън, след което отцедете и изстудете на кърпа. Добавете смлените орехи, бисквити и настърган лимон. Поръсете обилно с пудра захар.
Продукти: Яйца – 3 бр., захар – 1 чаша, кисело мляко – 1 чаша, масло – 100 г, сода бикарбонат – 1 ч.л., счукани орехи – 100 г, стафиди – 100 г, ванилия – 4 пакетчета.
Приготвяне: Разбийте захарта и маслото до пухкава смес. Прибавете яйцата и киселото мляко с разтворената сода. Добавете брашното, орехите и стафидите. Оформете топки, поръсете със захар и печете на 180 градуса до златисто.
На Задушница е важно да запомним, че е забранено да оставяме подавки на гробовете на починалите, тъй като те са предназначени за живите, за да помнят мъртвите в молитвите си. Съществува вярване, че ако по време на трапезата се появи пеперуда или мушичка, това означава, че душата на починалия е посетила близките си. Поради това, на много места у нас оставят празно място на масата.
Душите на покойниците се почитат с молитва, която завършва с призив към Бог да прости греховете им и да ги приеме в светлите си обители.