Лечението на рака винаги е било предизвикателство за медицинските специалисти, особено когато става въпрос за метастатични тумори. Въпреки че силни дози химиотерапия и облъчване могат да унищожат туморите в различни тъкани и органи, основният проблем е, че лечението често води до тежки усложнения за пациента. Но нови изследвания дават надежда, че решението може да се крие в самите нас - в нашата храносмилателна система.
Американски учени твърдят, че червата и храносмилателната ни система играят съществена роля в ефективността на химиотерапията. Според тях, лечението на рак с химиотерапия може да бъде сравнявано с поливане на растения с противопожарен маркуч - ако водата е твърде много, растенията могат да бъдат унищожени. Това означава, че ако храносмилателната система остане здрава по време на лечението, шансовете за оцеляване на пациента се увеличават.
Циан-Гуо Генг от Университета в Мичиган заявява, че здравето на храносмилателната система е от критично значение за пациентите, получаващи химиотерапия. Генг и неговите колеги наскоро откриха биологичен механизъм, който защитава храносмилателния тракт на мишки, получили смъртоносни дози химиотерапия.
Откритията на Генг и екипа му, публикувани в списание "Nature", могат да доведат до революция в лечението на рак. Ако тези резултати бъдат потвърдени и при хората, това би могло да позволи лечението на тумори в по-късен етап, включително метастази, без да се застрашава животът на пациента.
Генг обяснява: "Всички тумори на различни тъкани и органи могат да бъдат унищожени със силна доза химиотерапия и облъчване, но основният проблем е, че лечението на метастатични тумори преди всичко убива пациента."
Екипът на Генг открива, че определени протеини, свързани със специфични молекули на стволовите клетки на червата, стимулират клетките да поправят вредите, нанесени на храносмилателната система. Стволовите клетки обикновено лекуват увредените органи и тъкани, но при смъртоносни дози химиотерапия и радиация, нормалните количества стволови клетки не са достатъчни.
Приложението на стволовите клетки може да предпази храносмилателната система, което позволява на пациентите да приемат хранителни вещества и да поддържат основните функции на тялото, докато отровните бактерии в червата не могат да навлязат в кръвния поток. Това позволява на пациентите да оцелеят при допълнителни дози химиотерапия и лъчетерапия.
В новото изследване, 50 до 75 процента от мишките, получили молекули R-спондин 1 и 2 Слит, са преживели смъртоносната доза химиотерапия. Нито една от мишките, които не са получили тези молекули, не е оцеляла. Разбира се, тези техники трябва да бъдат потвърдени с клинични проучвания върху хора, но резултатите са обещаващи и дават нови надежди за лечението на рак в бъдеще.