На много хора им е интересно да научат колко реално получават като пенсия известни дами от света на културата. За съжаление, реалността не е така розова, както много биха искали. Може би има специфични причини за това, но в тази статия няма да взимаме страна или да коментираме обстоятелствата. Ще оставим това на вас и вашите размисли. И така, оказва се, че известни личности, които са посветили живота си на културни дейности, получават пенсии, които със сигурност ще изумят много от вас — само 352 лв.
Знаете ли, че държавата може да предоставя „наградата за заслуги“? Например, Маргарита Хранова е кандидатствала многократно за тази награда, но досега не е получила одобрение. Според информация, която сподели Катето Евро, на 1 септември тя е навършила 65 години. Когато е решила да провери своя трудов стаж в НОИ, е установила, че има едва 12 от изискуемите 34 години трудов стаж за жени. Положение, подобно на нейното, имат и много други наши звезди. Йорданка Христова, например, също не може да се похвали с добри пенсии.
Важно е да имате необходимия трудов стаж и да бъдете адекватно осигурявани въз основа на парите, които получавате. Затова е добре да знаете колко точно е вашият трудов стаж към момента и да следите за коректността на работодателя си по отношение на плащането на осигуровки. Вече от няколко години имате възможност да проверите трудовия си стаж и осигуровките от телефона или от комфорта на вашия дом. Тази услуга е налична чрез получаване на персонален идентификационен код (наричан накратко ПИК код) и вашето ЕГН на сайта на НОИ. В края на статията ще поставим линк, където можете да намерите точната информация за сайта на НОИ.
Всеки от нас знае своето ЕГН и не е необходимо да го изкарва повторно. Но с ПИК кода нещата стоят иначе – той трябва да бъде издаден допълнително, за да можете да ползвате услугите на Националния осигурителен институт (НОИ). Важно е да запомните, че ПИК кодовете не се изпращат по пощата. Трябва да ги получите на място, а процесът е бърз, стига да няма опашки. Ето какво споделят от НОИ относно ПИК кодовете: „Осигурените лица получават от Националния осигурителен институт (НОИ) 10-значен буквено-цифрен персонален идентификационен код (ПИК) лично или чрез упълномощено лице, без да е необходимо предварително да попълват заявление на хартиен носител. Когато лицата идват лично в териториално поделение на НОИ или в негов филиал, необходимо е да представят само лична карта. За защита на личните данни, ПИК се издава само след представяне на нотариално заверено пълномощно, в случай че идва упълномощено лице. Изпратените по пощата искания за издаване на ПИК не се обработват.”
Надяваме се, че сме представили информацията по ясен и разбираем начин и че сте доволни от нея. След като имате своя ПИК код, можете да посетите страницата: http://www.nssi.bg/eservicesbg/reports/reportsegn/43-reportsosdbyegn. На тази страница ще видите три линка за различни справки. Изберете тази, която искате да проверите, или проверете всички — всичко е нагледно и ясно.