Учени презентираха изключително детайлна карта на геологичната структура, разположена под южното полукълбо на Земята, откривайки наличието на древно океанско дъно, което изглежда обгръща ядрото на планетата, съобщава Science Alert.
Този тънък, но плътен геологичен слой се намира на дълбочина около 2900 километра под повърхността на Земята. Тук разтопеното скалисто външно ядро е в контакт със скалистата мантия, образувайки граница между двете. Както обяснява геоложката Саманта Хансен от Университета на Алабама, разбирането на това, което се намира под нашите крака, е от съществено значение за проучването на различни процеси, вариращи от вулканични изригвания до изменения в магнитното поле на Земята, което играе ключова роля в защитата ни от слънчевата радиация.
В рамките на своето изследване, екипът на Хансен е използвал 15 станции за наблюдение, инсталирани в ледниците на Антарктика, за да картографират сеизмичните вълни, произведени от земетресения, в продължение на три години. Чрез изучаването на начина, по който тези вълни се движат и отскачат, те успели да определят състава на материалите в недрата на Земята. Областите, където звуковите вълни преминават по-бавно, са известни като зони със свръхниска скорост (ULVZ).
Според геофизика Едуард Гарнеро от Аризонския университет, анализът на хиляди сеизмични записи от Антарктика е разкрил тънки аномални зони на границата между ядрото и мантията. Тези аномалии са открити навсякъде, където е проведено изследването, а дебелината на материалите варира от няколко километра до десетки километри. Откритията показват, че в тези области се формират "планини" върху ядрото, които на места достигат височини до пет пъти по-високи от Еверест.
Изследователите предполагат, че тези зони със свръхниска скорост може да представляват океанска кора, погълната преди милиони години. Резултатите от проучването са публикувани в списание Science Advances, предоставяйки нова перспектива за разбирането на геологичната структура на Земята.