Известният учен Брайън Уонсинк от Съединените щати е на мнение, че с няколко прости корекции в начина на хранене можем да постигнем значително намаление на количеството храна, което консумираме, без да правим големи жертви. Според неговите изследвания, ние не ядем само от глад, а често и по редица други причини – от скука, навик или просто за да се насладим на приятна компания.
Един от основните съвети на Уонсинк е да премахнете телевизора от кухнята. Той подчертава, че когато сме фокусирани върху предаването, е трудно да контролираме порциите, които приемаме. Телевизорът създава среда, в която поглъщаме храна без да осъзнаваме количествата.
Киното също оказва отрицателно влияние върху нашите хранителни навици. Много хора склонност да се тъпчат с пуканки именно заради наличието на храна преди и по време на филма. Интересно е, че проучванията показват, че публиката, която гледа тъжни филми, често продължава да яде и след като излезе от залата. От друга страна, комедиите привлекат вниманието по такъв начин, че хората са склонни да бъдат по-пестеливи с пуканките.
Според Уонсинк, един от ключовите моменти за контрол на храненето е да държим храната на недостъпно място. Проучвания показват, че над 20% от хората хапват нещо, само защото то е на видимо място, например на масата. Поставянето на сладкиши или закуски в кутии или зад затворени врати значително намалява шанса да се стигне до тях случайно.
Много домакини често поставят красиви купи с лакомства на масата, което може да представлява безкрайно изкушение, особено за децата. Уонсинк препоръчва да се храним не в кухнята, а в отделно помещение, като столова или хол. Така ще избегнем нежеланото похапване, тъй като околната среда ще бъде по-малко запълнена с храна.
Друга важна стратегия е съхраняването на хранителните продукти в специални кутии. Тази малка стъпка има психологически ефект – за да получите достъп до храната, трябва да направите усилие, което ни подтиква да отложим яденето. Уонсинк също така съветва да не се сервира храна от голямо блюдо, а да се разпределя по чинии на масата, тъй като по този начин всеки ще се чувства удовлетворен от малък дял и ще поиска още.
Накрая, за да контролираме калоричните храни, ученът съветва да ги скрием в дълбочината на хладилника. По този начин, когато отворим вратичката, те няма да са на първо място и това ще ни помогне да избегнем изкушението да ги консумираме веднага.