Минималната работна заплата става 933 лева, но само за хора, отговарящи на следните условия

Минималната работна заплата става 933 лева, но само за хора, отговарящи на следните условия

Предложение за Минимална Работна Заплата за Висшисти

Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), Пламен Димитров, предложи да се въведе минимална работна заплата от поне 933 лева за висшистите, които работят по специалността си. Според него, това е необходимо, за да се гарантира, че висшистите получават поне с 50% над минималната заплата. През 2020 година минималната работна заплата в страната трябва да достигне между 690 и 700 лева, което прави предложението на Димитров особено актуално.

Секторите с Нископлатени Дейности

Около 30% от работещите в България са заети в нископлатени дейности и получават възнаграждение под 75% от средната работна заплата. Това са секторите като рибно стопанство, производство на облекло и обувки, дървен материал, търговия на дребно и ресторантьорство. В тези отрасли заплатите остават значително по-ниски в сравнение с други сектори в икономиката.

Разлики в Заплащането

Средната работна заплата в България през 2015 година се е повишила с близо 9% и е достигнала 894 лева. Въпреки това, продължава да съществува значителна разлика между заплащането в обществения и частния сектор. Тенденцията показва, че заплатите в обществения сектор остават по-високи.

Несъответствия в Заплащането

Пламен Димитров отчита, че разликата между най-ниско и най-високо платените работещи българи е 5.7 пъти. Например, в информационните технологии заплатите достигат 2710 лева, докато в обработката на кожи те са едва 474 лева.

Проблеми на Пазара на Труда

Пазарът на труда в България продължава да се сблъсква с предизвикателства, въпреки че се възстановява. От 2008 до 2014 година около 497 000 българи в трудоспособна възраст са напуснали страната, което води до оголване на пазара на труда. Това е сериозен проблем, който трябва да бъде адресиран, за да се постигне устойчиво развитие на икономиката.

Финансова Стабилност на Населението

Димитров също така подчертава, че по-малко от 30% от българите имат спестявания и влогове в банки. От тези 30%, само 10% имат влогове над 50 000 лева. Това показва, че финансовата стабилност на населението остава една от основните грижи в страната.

☁️ Best offers ☁️ Free delivery ☁️ Perfect design ☁️ Comfort ☁️ Support 24/7 ☁️ Vibes
☁️ Best offers ☁️ Free delivery ☁️ Perfect design ☁️ Comfort ☁️ Support 24/7 ☁️ Vibes
Не обличайте хора, които са ви тесни!

Какво да очакваме на 24.03.2021 г.: Съвети и прогнози

Дъщерята на Слави Бинев се сгоди за узбекистанец

14 интересни и любопитни факта за нашия свят

Обичам бързите десерти - е, този направо е мечта: забъркваш всичко в купата, печеш и се пръсваш от кеф!

Мощно земетресение удари Тибет, жертвите са десетки

Последвайте ни