На последния парламентарен контрол двамата министри на енергетиката и на вътрешните работи показаха неподходящо поведение, което предизвика недоволството на депутатите от коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“. По време на брифинг в парламента, народният представител Бойко Рашков подчерта, че те не са отговорили на важни въпроси, свързани с разпределението на стотици милиони евро за разширението на газохранилището в Чирен.
Европейската прокуратура е започнала разследване по тези въпроси, но отговорите от двете министерства са били повърхностни и неадекватни. Рашков отбеляза, че важните въпроси относно предполагаемите злоупотреби не са били изяснени и обществеността не е получила необходимата информация.
В същия ден, в който скандалът с разширението на газохранилището избухна, депутатът Васил Пандов изрази своето разочарование от управляващото мнозинство в парламента. Той акцентира на факта, че скандалът е с европейски измерения и поставя България в неотлъчно внимание на институциите на Европейския съюз.
Пандов съобщи, че европейски прокурор е сигнализирал за оказван натиск върху него, свързвайки случая с Делян Пеевски, който е въвлечен в разследването. Лидерът на коалицията „Ново начало“ е споменат в контекста на натиск върху подизпълнители за манипулиране на цените, което подчертава сериозността на ситуацията.
Представителите на опозицията изразиха загриженост относно действията на българската прокуратура, която, според тях, се противопоставя на Европейската прокуратура. Пандов подчерта, че българските власти не успяват да упражнят контрол върху европейската структура, която разполага с независими средства за разследване и контрол.
Този прецедент поставя България в неприятна статистика, свързвайки страната с други държави, като Унгария и Полша, които също са имали проблеми с корупцията и управлението на правосъдието. Наложеното напрежение и натиск от страна на политически лидери върху европейски прокурори е знак за тревога и ситуация, която не може да остане незабелязана от институциите на ЕС.
В заключение, българските депутати призовават за прозрачност и отчетност във властовите структури, за да се предотвратят корупционни практики и да се запази доверието на гражданите в правосъдието.