През януари 2023 година България отчита най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз, която възлиза на 551 евро. В контекста на Европа, най-високото ниво на минимално възнаграждение е установено в Люксембург, където то достига внушителните 2638 евро. Тези данни, предоставени от „Евростат“, подчертават значителните разлики в доходите в рамките на Съюза.
За последните десет години, от 2015 г. насам, минималната заплата в България е повишена с малко под 12 процента на годишна база. Според проектите за 2025 година, 22 от 27 държави в ЕС ще имат определена национална минимална заплата, с изключение на Дания, Италия, Австрия, Швеция и Финландия.
Сравнявайки националните минимални заплати в евро, датата за 1 януари 2025 г. показва класификация на страните от ЕС в три основни групи. В първата група, където минималната работна заплата е над 1500 евро, се нареждат Люксембург, Ирландия, Нидерландия, Германия, Белгия и Франция. Втората група, с минимално заплащане между 1000 и 1500 евро, включва Испания, Словения, Полша, Литва, Португалия и Кипър. Третата група, където заплатата е под 1000 евро, освен България, обхваща Хърватия, Гърция, Малта, Естония, Чехия, Словакия, Румъния, Латвия и Унгария.
Интересно е да се отбележи, че в Съединените щати федералната минимална работна заплата е 1210 евро на месец, което показва, че американските работници получават по-високи основни заплати в сравнение с българските.
Според предоставените статистики, България, наред с Румъния, Литва и Полша, демонстрира значителен ръст на минималната заплата през последното десетилетие, надминавайки 10 процента среден темп на нарастване. За контекста, Франция и Малта отчитат най-ниски средногодишни темпове на растеж, съответно малко над 2% и почти 3%, което допълнително подчертава различията в политиките за трудови възнаграждения в ЕС.