В съвременния свят, където пространството е лукс, предприемачи изграждат апартаменти-кутийки с реална жилищна площ, свеждаща се до едва 11 квадратни метра. Тези маломерни жилища са част от новите луксозни жилищни комплекси и привличат внимание с ниските си цени.
Маломерните апартаменти се предлагат на цени под 10,000 евро, което ги прави достъпни за широка аудитория. Въпреки миниатюрните размери на стаите, комплексите вече са разпродадени на между 90 и 100 процента. Например, в "Оазис 4" в квартал "Въстанически", който ще бъде завършен в края на тази година, се предлага едностаен апартамент с площ 29 кв. м. От тях 2,92 кв. м се падат на терасата, 2,26 кв. м заема санитарният възел, а единствената стая е с площ 11,16 кв. м. За 9781 евро бъдещите собственици могат да оформят интериора по свой избор.
Пловдив не остава назад в тази тенденция. Рекордьорът на пазара на имоти в града е едностаен апартамент от 20 кв. м в квартал "Каменица" 4, който се продава за 9500 евро. Жилището няма нито балкон, нито антре, а от входната врата се влиза директно в единствената стая, която съдържа баня с тоалетна.
Въпреки впечатляващите размери на пловдивските апартаменти, те са далеч от световния рекорд в Рим. На площада "Сан Игнасио" се намира най-малкият апартамент в света с площ от само 5,5 кв. м. Той струва 50,000 евро и съдържа само баня и платформа с легло.
Спалните в новите кооперации често са с площ от 7 кв. м и изискват мебели по поръчка. Въпреки това, всичко се продава. Основни клиенти са ергени и студенти, които не се нуждаят от много пространство. Родителите на студенти предпочитат да инвестират в покупка на жилище вместо да плащат наем. Средната месечна наемна цена на боксониера в "Тракия" е около 300 лева.
Ниските лихви на влоговете в банките увеличават търсенето на жилища като предпочитана инвестиция. Това доведе до повишение на цените през последните месеци. Въпреки това, покупката на маломерни жилища остава разумна инвестиция с потенциал за доходи от наем.