Идеята за уеднаквяване на пенсионната възраст за мъже и жени предизвика значително внимание в обществото. Социалният министър Йордан Христосков обяви, че е предложено мъжете и жените да се пенсионират на една и съща възраст - поне 65 години. Това беше представено по време на заседание на Консултативния съвет за оптимизация на осигурителната система.
Според действащото законодателство, от 2015 г. пенсионната възраст за жените и мъжете в най-масовата категория труд нараства с 4 месеца годишно. До 2021 г. се очаква жените да достигнат пенсионна възраст от 63 години, а мъжете - 65 години през 2020 г. Осигурителният стаж също се увеличава до 40 години за мъжете и 37 години за жените.
Консултативният съвет предложи три варианта за промяна на пенсионната възраст. Първият вариант предвижда изравняване на възрастта на 65 години през 2036 г., след което да се въведе автоматичен механизъм, съобразен с продължителността на живота. Вторият вариант предлага уеднаквяване на възрастта през 2028 г. Третият вариант е изравняване на възрастта според годината на раждане.
За работещите при тежки условия се запазва правото на ранно пенсиониране. Възрастта ще продължи да нараства, докато разликата между първа и трета категория труд достигне 8 години, а между втора и трета - 3 години до 2029 г. За полицаи, военни и надзиратели се предлага въвеждане на минимална възраст за пенсиониране.
Максималната пенсия в момента е 35% от максималния осигурителен доход. Първото предложение е процентът да се увеличи на 40, като таванът на пенсиите ще нарасне от 840 на 1040 лв. Вторият вариант предлага таванът на пенсиите да бъде равен на максималния осигурителен доход за дадената година, но това изисква значителни разходи.
Консултативният съвет предлага помощ за безработица за дългосрочно безработните, които са на възраст 2 години преди пенсия. Предлага се и възможност за минимално обезщетение за безработица за сезонни работници. Забранява се укриването на осигуровки от работодатели, като се предвижда наказателна отговорност.
Промените в пенсионната система целят да създадат по-устойчива и справедлива осигурителна система, която да отразява икономическите реалности и да осигурява адекватен стандарт на живот за бъдещите пенсионери. Такива реформи изискват обществено одобрение и внимателно планиране, за да се гарантира успешното им прилагане.