Всеки година пенсионните плащания преминават през актуализации, основани на различни фактори, сред които ръстът на средния осигурителен доход и нивото на инфлацията. За 2025 година, Националният осигурителен институт (НОИ) предвижда увеличение на пенсиите с около 8.7%. Тази информация е плод на прогнозите, направени на основа актуалните икономически условия.
Догодина е планирано увеличение, след като през тази година пенсионерите вече получиха увеличение от 11% благодарение на т. нар. „Швейцарско правило“. Очаква се обаче в следващите години темповете на осъвременяване да намаляват значително. Например, през 2026 година се прогнозира, че увеличение ще бъде по-ниско от 5%, а до 2030 година печелившият индекс ще спадне до 3.3%. Според прогнози, до 2070-та година увеличението ще е само 2.6%.
Дългосрочните изчисления на НОИ сочат, че коефициентът на заместване на дохода постепенно ще намалява. За момента средната пенсия представлява 55% от средния осигурителен доход, но експертите прогнозират, че до 2060 г. този процент ще спадне до 43%. Тази тенденция е пряко свързана с демографските предизвикателства, които страната ни преживява. Очаква се нарастващ брой пенсионери да бъде подпомаган от все по-малко работещи.
Сравнително наскоро данни показват, че през миналата година 100 работещи са покривали нуждите на 68 пенсионери. Прогнозите сочат, че до 2060 година съотношението ще се промени така, че 100 работещи ще трябва да издържат 81 пенсионери, а до 2070 година това число ще бъде 78. Допълнително, до 2040 г. броят на хората, получаващи инвалидни пенсии, ще се увеличава, докато пенсионерите по стаж и възраст ще намаляват.
Дефицитът в пенсионния фонд, който в момента се компенсира от държавния бюджет, ще продължи да расте. Съгласно експертните оценки, почти половината от средствата за пенсии в бъдеще ще идват именно от държавния бюджет. Неколцина специалисти предупреждават, че увеличаването на осигурителните вноски не е най-добрият вариант. Те предлагат два различни подхода за справяне с проблема: първият предвижда увеличение на приходите от по-високи осигурителни вноски, а вторият включва по-ниски проценти за осъвременяване на пенсиите, основани единствено на инфлацията от предходната година.