Глухарчето е растение, което се използва в народната медицина от векове. Билкарите го препоръчват за лечение на редица заболявания, включително атеросклероза, възпаления на бъбреците и черния дроб, камъни в жлъчката и бъбреците, както и гастрит с ниска киселинност. То е полезно и при цироза на черния дроб, холецистит и ниски нива на калий в организма.
Спомням си, че баба ми винаги ми казваше да използвам глухарчето, когато имам лош апетит, оток или страдам от ставни проблеми. То бе неизменна част от нашето меню, особено през пролетта и зимата. През пролетта събирахме глухарчета, които използвахме за приготвяне на салати, а през зимата се наслаждавахме на мед от глухарче и чай от цветове и корени.
Цветовете на глухарчето са особено ценни, тъй като те съдържат много витамини. Най-добре е да се събират рано сутрин. За да направите еликсир, напълнете трилитров буркан с цъфтящи съцветия, редувайки слоеве с захар. Когато бурканът е наполовина пълен, затворете го и го оставете на слънце, докато захарта се разтопи и се образува кафяв екстракт. Този еликсир може да се добавя в чай или да се консумира директно.
Ако приготвяте мед за деца, не забравяйте да отстраните зелените корени, тъй като те са горчиви. Вместо това, можете да направите желе или мед, които ще бъдат вкусни и приятни на вид.
При чести херпеси, е полезно да се консумират 7-10 цветя от глухарче на седмица. Те са сладки и ароматни, а след такова лечение, обривите могат да изчезнат.
За пречистване на черния дроб, измийте 200 цветя от глухарче и ги сварете в един литър вода за 25 минути. След това добавете 1 кг захар и гответе на слаб огън, докато се сгъсти. Вземайте по 1 чаена лъжичка два пъти на ден, разтворена в чаша вода.
При ревматизъм, стрийте цветовете на глухарчето и добавете същото количество захар. Оставете в хладилника за седмица и половина. Вземайте по една супена лъжица на ден преди хранене.
Сокът от глухарче е известен със своите укрепващи свойства. Той облекчава възпаления, действа като леко слабително и е полезен за черния дроб и жлъчния мехур. За кърмещите майки, сокът може да увеличи производството на мляко.
През пролетта, сокът от листата е особено полезен. Листата трябва да се накиснат в солена вода, след което да се запарят и прецедят. Полученият сок се разрежда с вода и се кипва за кратко. Вземайте по 1/4 чаша два пъти на ден преди хранене.
Корените на глухарчето също са полезни. Те могат да се използват за приготвяне на инфузия, която е ефективна за пречистване на кръвта и подобряване на метаболизма. За хора с диабет, корените предлагат захарно-редуциращо действие.
При липса на апетит, накиснете 2 супени лъжици нарязан корен в чаша студена вода за 8 часа. Пийте по 1/4 чаша 4 пъти на ден преди хранене.
Глухарчето е полезно и при анемия, хепатит, хемороиди и дори за облекчаване на метеоризъм. Всяка от тези рецепти предлага уникален начин за използване на това растение в ежедневната практика.
Например, за лечение на гастрит с ниска киселинност, сокът от глухарче е много ефективен. Листата се обработват по специфичен начин, за да се получи сок, който се приема преди хранене.
Глухарчето е невероятно растение, което предлага множество ползи за здравето. То може да се използва в различни форми - от чай и сок до тинктури и мед. Включването на глухарче в ежедневната диета може да помогне за подобряване на здравето и превенция на редица заболявания. Не забравяйте да се консултирате с медицински специалист преди да започнете нови лечебни практики.