Жителите на метрополи често изпитват трудности с дългите задръствания, когато се прибират у дома след работния ден. Докато скучаят зад волана, те могат да се чувстват като единствени в своето страдание от опашките. Въпреки това, ново изследване разкрива, че дори морските обитатели, като акулите, също изпитват подобни затруднения.
Изследователи от Калифорнийския университет провели интересен проект, в който изучавали акваторията на атола Палмира, разположен близо до Хавайските острови. С помощта на акустични камери, инсталирани под водата, учените успели да проследят звуците, издавани от различни морски същества. Тази технология позволила да се идентифицират акулите и да се наблюдава тяхното поведение.
По време на Втората световна война, в атола бил изкопан канал за военни нужди, който с времето се превърнал в важен маршрут за морските обитатели. Всеки ден, между 19 и 20 часа, в канала се събирали значителен брой акули – около 1200. Тези хищници търпеливо чакали своя ред, за да влязат или излязат от уединена лагуна, която служи като техен дом, отделен от откритото море от коралови рифове.
Точно в този интервал акулите излизат на лов, а след известно време се връщат обратно. Интересно е, че подобно на шофьорите в големите градове, и те трябва да чакат, за да продължат пътя си. Следователно, следващия път, когато се озовете в задръстване, можете да си припомните, че не сте сами. На далечния край на Земята, акулите също изпитват своите собствени задръствания, чакайки да "влязат" и "излязат" от лагуната.