Според главния редактор на вестник "Пенсионери", Петър Дафинкичев, настоящият бойкот е само началото на една по-широка инициатива. В интервю за предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио "Фокус", той изрази мнението, че разговорите за високите цени на храните вече представляват успех и сигнализира за необходимостта от действия.
Третият бойкот, организиран в страната, е насочен и срещу банковите такси, които обременяват пенсионерите. Дафинкичев подчерта, че в момента около 40% от пенсионерите получават пенсиите си по банков път, а сумите, които се удържат за транзакции, са значителни. Той изрази загриженост, че тези допълнителни разходи удрят възрастните хора, които и без това получават ниски пенсии.
В отговор на бойкота, хранителните вериги отговориха с различни промоции, целящи да привлекат клиенти и да намалят загубите си. Тази реакция показва, че притискането на търговците по темата за цените може да доведе до реални действия от тяхна страна.
Също така, цената на малката потребителска кошница в България е достигнала 113 лева, отбелязвайки увеличение от 120% за последните пет години. Въпреки че пенсиите са се увеличили, те са се повишили само с 60%, което създава осезаема икономическа разлика. Дафинкичев направи интересно сравнение, като посочи, че пенсионер с минимална пенсия може да си позволи само пет потребителски кошници, докато техен румънски връстник може да купи 11.
Два важни пенсионерски съюза - "Съюз на пенсионерите 2004" и "Нов съюз на пенсионерите", ръководени съответно от Стефан Груев и инж. Петър Петров, обединяват усилията си в името на обща кауза. Дафинкичев сподели, че съюзите работят съвместно за популяризиране на инициативата и планират да привлекат пенсионерски клубове и организации, които не са част от съществуващите съюзи. Това сочи за обединение и желание за действително подобрение на условията на живот на пенсионерите в България.