Замисляли ли сте се някога как би изглеждал светът, ако някои от настоящите държави спрат да съществуват? Има редица фактори, които биха могли да доведат до това, а историята демонстрира, че държавите могат да се създават и разпадат. В следващите редове ще разгледаме шест държави, чието оцеляване е поставено под въпрос в близкото бъдеще.
Тази страна отшелник е известна със своето откъсване от останалия свят и заради сериозния недостиг на ресурси. Промишленият сектор е значително изтощен, а военните разходи поглъщат значителна част от наличните ресурси. Ужасяващите цифри показват, че 25% от населението, включително 1 милион деца, страда от недостиг на храна. Ръстът на БВП на глава от населението остава под 1%.
Белгия е друга страна, която години наред се е намирала на ръба на разпад. Двете основни части на страната – Валония и Фландрия, нямат много общо помежду си, нито в културен, нито в езиков аспект. Валония, разположена на юг, е френскоговоряща, докато на север, във Фландрия, населението говори холандски. Възходът на независимостта в Валония и стремежът на Фландрия към отделяне създават нестабилност и дуалност в страната.
Въпреки че Китай разполага с една от най-силните армии в света, той се сблъсква с множество предизвикателства, главно свързани със замърсяването. Прогнозите показват, че до 2030 г. страната ще стане свидетел на пълен недостиг на питейна вода. Половината от водата в големите градове вече не е безопасна за пиене, а опитите за подобряване на водоснабдяването се оказват недостатъчни. Замърсяването на водата заплашва бъдещето на страната.
С вътрешни конфликти и етнически разделения, Ирак продължава да се разпада. Кюрдите доминират на север, сунитите на запад, а шиитите на юг. Кюрдистан всъщност вече функционира като независима единица с второ правителство и търговски отношения извън Ирак, а общата нестабилност поставя страната на ръба на нови конфликти и разпад.
Историята на Либия е сложна и често обременена от граждански войни. След падането на Кадафи през 2011 г., страната се разпадна на множество малки бойни групировки. В миналото Либия е била разделена на три региона – Триполитания, Фецан и Киренайка, и след отслабването на централната власт, вероятността за официален разпад става все по-реална.
Ислямска държава, която постигна бърз напредък в Ирак и Сирия, е обречена на дестабилизация. Тъй като много нации и групи я смятат за противник, бъдещето ѝ остава мъгляво. За да оцелее, Ислямска държава трябва да се справи или да постигне мир с Кюрдистан, Ирак, Сирия и дори със силни противници като Иран и Саудитска Арабия.
Обединеното кралство се сблъсква с нарастващи опасения за собственото си оцеляване. Движението за независимост на Шотландия нараства в популярност след провеждането на референдум през 2014 г., а стремежите за независимост в Уелс добавят допълнителен натиск върху Централната власт.
Въпреки историческото обединение след Гражданската война, в момента страната е разделена по много линии. Някои щати, като Луизиана и Аляска, вече изразяват желание за независимост. Ако правителството не успее да разреши социалните и икономическите дисбаланси, днешната Америка може да се сблъска с реалността на значителна фрагментация.
Малдивите, застрашени от климатични промени, скоро могат да изчезнат под повишаващото се морско ниво. С прогнозирано покачване на нивото на водата с 59 см до 2100 г., страната може да загуби почти всичките си острови. Населението, съставляващо 300 000 души, вече прави планове за миграция на безопасни места.
Нито една държава не може да бъде наречена "сигурна", и е трудно да се предвиди кои точно ще изчезнат. Но действията на много правителства ще определят бъдещето на тези държави и как те ще се справят с предизвикателствата на времето.