В определен момент всяка жена може да се сблъска със симптоми, които я карат да се чувства неудобно, когато трябва да ги обсъди с лекар. Това може да включва зачервяване, генитален сърбеж, подуване на лигавицата, коремна болка и лошо миришещи секрети.
Вагинитът е възпаление на лигавицата на влагалището, което може да бъде предизвикано от патогенни бактерии или гъбички. Според статистиката, този проблем засяга около една трета от жените в детеродна възраст.
За да се разбере причината за вагинит, е важно да се помни, че влагалището е дом на различни микроорганизми - както полезни, така и патогенни. Балансът между тях зависи от множество фактори като възраст, начин на живот и функцията на яйчниците.
Тези фактори влияят на съдържанието на гликоген във вагиналната стена, който се превръща в млечна киселина. В достатъчно висока концентрация (рН 4-4.5), млечната киселина предотвратява разпространението на вредни бактерии. Алкалната среда във влагалището може да предизвика гинекологични заболявания.
Използването на антибиотици за лечение на вагинит може да влоши проблема, като доведе до разпространение на гъбични инфекции. Химикали и лекарства могат да предизвикат алергични реакции и прекомерно изсушаване.
В същото време съществуват естествени средства за нормализиране на микрофлората на вагината, които същевременно елиминират нежеланите прояви на вагинит. Важно е да се проведат тестове, за да се установи причината за заболяването, било то бактериална или гъбична.
Оцет: Смесете 2 супени лъжици 9% оцет с 1 литър вряла вода. Изплакнете външните гениталии с този разтвор или направете промивка. Повтаряйте процедурата ежедневно, докато неприятните симптоми изчезнат.
Отвара от лайка: Залейте 2 супени лъжици сухи цветове от лайка с 1 литър вода, оставете да заври и варете в продължение на 5-10 минути. С отварата се прави изплакване и промивка, като се взема предвид тежестта на заболяването. След нормализиране на микрофлората, лайката е по-добре да не се използва.
Лимонов сок: Разтворете 1 супена лъжица лимонов сок в 1 литър хладка вода и използвайте разтвора за душ.
За да избегнете вагинални инфекции, консумирайте достатъчно количество млечни продукти, носете бельо от естествени материи и използвайте меки продукти за интимна хигиена, съдържащи млечна киселина.
Важно е също така партньорът ви да спазва идеална хигиена, особено преди полов акт, за да се минимизира рискът от проникване на чужди бактерии във влагалището.